Rozszezrzenie źrenic

Filed Under (Uncategorized) by admin on 06-09-2019

0

Rozszerzenie źrenic występuje wśród warunków przeciwnych tym, jakie powoduje jej zwężenie, a więc :

1. Przy pogrążeniu oka w ciemności, a przynajmniej przy nagłem zmniejszeniu ilości wpadającego światła. W bezwzględnej ciemności, jak wykazał du Bois Reymond za pomocą zdjęć fotograficznych przy błyskawicznem świetle magnezyowem, źrenica jest ogromnie rozszerzona, tak, że tęczówka stanowi dookoła niej wąziutki tylko paseczek.

2, Przy zwolnieniu akomodacyi i konwergencyi,

3. Pewne podrażnienia nerwów obwodowych, a zwłaszcza podniety sprawiające ból, wywołują rozszerzenie źrenicy,

4. Tak samo działają niektóre stany psychiczne n. p. nagły przestrach.

5. Utrudnienie oddychania i wywołana niem duszność powoduje również rozszerzenie źrenicy. Zresztą i od prawidłowego toru oddechowego zależ4 drobne zmiany wielkości źrenicy. I tak wdechowi odpowiada rozszerzenie, a wydechowi zwężenie źrenicy. Nawet czynność serca odbija się na wielkości źrenic w postaci bardzo drobnych poruszeń, które niewątpliwie zależy tylko od zmian w wypełnieniu krwią naczyń tęczówki.

Skleroza soczewki rozwija się w oczach krótkowzrocznych i dalekowzrocznych tak samo, jak w oczach miarowych. Optyczny jednak wynik tej sklerozy, t. j. presbyopia, ulega w zależności od wad refrakeyi bardzo znacznym zmianom. Łatwo zrozumieć, że przy HP. trudność wyraźnego widzenia z bliska pojawi się nieraz o cały szereg lat wcześniej, niż przy emmetropii. Myopia zaś opóźnia. wystąpienie objawów presbyopii, względnie klucza je zupełnie. Jeśli stopień myopii jest taki, że p. remotum znajduje się w odległości mniejszej niż 30 cm, oko nie uzbrojone szkłem, widzi przez cale życie drobne przedmioty bliska, bez wszelkiej pomocy akomodacyi. Wszystkim oczom jednak wspólne jest to zasadnicze znamię presbyopii, że w wieku schyłkowym tracą zdolność do dynamicznych zmian refrakcyi i tylko za środków sztucznych, t. j. za pomocą odpowiednich szkieł; możemy zmieniać silę ich refrakcyi statycznej i umożliwiać im wyraźne widzenie raz na mniejszą, to znowu większą odległość. Wielkość źrenicy nie jest stałą, lecz zmienia się ustawicznie pod wpływem rozmaitych czynników. Ruchy źrenicy odbywają się w ten sposób, że pasek tęczówki, który ją otacza, bądź to zwęża się, bądź rozszerza i zależnie od tego otwór źreniczny powiększa się lub pomniejsza, zachowując przytem zawsze kształt w przybliżeniu okrągły. Ruchy źrenicy są, nieświadome i niezależne a przychodzą do skutku albo na drodze odruchowej pod wplywem rozmaitych bodźców. [patrz też: fosfeny, oxycort cena, choroba menetriera ]

Comments (0)

W suplemencie jest dużo składników potrzebnych przy chorobie tarczycy

[..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: dentysta gliwice[…]

zamiast zajadać się tabletkami przeciwbólowymi

Powiązane tematy z artykułem: choroba menetriera fosfeny oxycort cena